Kehonkieli on ihmiskunnan vaistonvaraisin viestintämuoto. Näin alkaa kiinalaisen koreografitanssija Liping Yangin Kansainvälisen tanssipäivän viesti vuonna 2023.

JoJo – Oulun Tanssin Keskuksen kevätohjelmiston ainoa kantaesitys, GÄNG GÄNG Companyn SUSI kulkee tanssin keinoin suden ja syrjäytymisvaarassa olevan nuoren rajapinnassa. Se kulkee lapsuuden ja nuoruuden rajalla ajassa, jolloin huolettomuus muuttuu vastuuksi.
Liisa Heikkisen koreografioima SUSI on mielentila ja liikkeellinen ilmentymä. Se on laumassa kulkeva ja hämärään hiipuva. SUSI vaipuu lattialle, sulkeutuu huppuun ja etsii paikkaansa.
”Näiden parin vuoden aikana, kun ollaan tehty teosta, nuorten asiat ovat vaan pahentuneet. “SUSIa” näkyy yhä enemmän katukuvassa ja nyt puhutaan jo nuorten katujengeistä. Ikävä kyllä ollaan vielä ajankohtaisempia kuin kaksi vuotta sitten”, toteaa Heikkinen.
Tanssijoina teoksessa ovat Anniina Koivuniemi, Ilona Räty ja Venla Virta.
GÄNG GÄNG Company on uusi, oululainen tanssiryhmä, jonka tavoitteena on luoda helposti lähestyttävää, korkealaatuista tanssitaidetta pohjoisen Suomen koettavaksi. SUSI on GÄNG GÄNG Companyn ensimmäinen kokoillan teos.
Esitykset Valvesalissa: To 27.4. klo 19, ensi-ilta
Pe 28.4. klo 19, yleisökeskustelu | La 29.4. klo 19 | Su 30.4. klo 16
To 25.5. klo 19 | Pe 26.5. klo 19 | La 27.5. klo 19
Kansainvälisenä tanssin päivänä, la 29.4. luetaan Kansainvälisen tanssin päivän viesti ennen esityksen alkua.
Teoksen sivuille